Въпреки че не е много популярна, пещерата има огромна археологическа стойност за региона. Oткрита е едва през 1960 година. Дълбока е 300 метра, но не надолу а почти успоредно под повърхността. Изключително красива е когато е слънчево и лъчите правят свообразен светлинен спектакъл през дупките отгоре. Има едно едно място, подобно на нашата пещера в България Проходна приличащо на Божиите очи. Корените на дърветата отгоре пробиват през сводовете и правят мястото наистина магическо. Не случайно това място е използвано за ритуали и от индианци и от афроамериканци.
Според археолозите, пещерата а и региона се формират от вкаменяването на пясъчните наноси, които морето донася тук след края на последния ледников период в Северна Америка в последствие на отдръпването на ледниците и рязкото вдигане на морското равнище. Пещерата Амброзио е дом на прилепи, около 24 вида влечуги и 30 вида птици.
Сеноте е популярно име в Мексико където там има стотици и сигурно хиляди за туристите, но в Куба има само в. Пещерата на рибите и Сатурно
До пещерата Сатурно се стига по пътя към летището на Варадеро. Входа за пещерата е около 600 песо /2-3 долара на човек/. Прочетете повече за парите в Куба тук. Бистрите води, под и над които може да наблюдавате сталактити, сталакмити и сталактони наподобяват сенотите в Мексико и изумяват със своите синьо-зелени цветове. Водата е лека солена заради близостта на Сатурно с Атлантическия Океан /около 20 км/. Плуването е позволено и е силно препоръчително. Видимостта е много добра и задължително си вземете очила за да се насладите на невероятните пещерни образувания.
Активности в Сатурно:
- Шноркелинг. Видимостта е прекрасна, риби няма но е невероятно да гледате под водата сталактити, сталакмити и сталактони. Има възможност за професионално гмуркане. Има и възможност за професионално оборудване.
- Наблюдение на птици и варовикови образования.
Пещерата Беламар
Това е най-известната, най-красивата и най-дългата пещера в Куба. Посещението и е задължително с гид и включва 40-50 минутна обиколка през първите галерии, които да електрифицирани. Залите са свързани и продължават до 23 км успоредно под земната повърхност . Преди посещението на пещерата Беламар ще се насладите на 3D прожекция на галериите, забранени за туристи заради запазване на изумителните кристални сталактити и сталагмити.
Тунелите от свързани галерии са намерена е случайно от роб през 1861 година, който търсейки своята изгубена шапка и попада в кухина. За пръв път след това Беламар е изследвана на 17 април 1861 година и посреща своите първи туристи през 22 ноември 1862 година. През 1989 година е обявена за национална забележителност в Куба.
Изумителната пещера е една от чудесата на света. Незаслужено е малко посещаема.
В процеса на образуването на тези уникални формирования една от главните роли влия дъждът, който си проправя път през варовиковата скала, разтваря калциевия карбонат и го отнася в пещерата. По-късно отлагането на минерала се оформя като сталактити, мантии, колони и много други структури, известни под името вторични образувания. Този процес на растеж е в състояние да затвори, запълни или покрие цели стаи и наскоро образувани тунели.
В допълнение към удивителните сталактити, сталагмити и хелицити в Беламар ще видите необичаен природен феномен. Състои се от твърди калцитни кристали, които висят от сталактити и са привлекли вниманието на геолози от цялата планета. За съжаление част от тях са достъпни само за учени. Те влизат със стерилни дрехи за да не нарушат целостта на тези уникални образования.
Входа за пещерата е 50 песо за кубинци и 600 песо за чужденци. Прочетете повече за парите тук.
В района на Матанзас може да посетите пещерата Сатурно в близост до летището на Варадеро.