Пещерата Амбросио /Cueva Аmbrosio/ се намира в защитената местност Varahicacos в сърцето на Варадеро, Куба.
Въпреки че не е много популярна, пещерата има огромна археологическа стойност за региона. Oткрита е едва през 1960 година. Дълбока е 300 метра, но не надолу а почти успоредно под повърхността. Изключително красива е когато е слънчево и лъчите правят свообразен светлинен спектакъл през дупките отгоре. Има едно едно място, подобно на нашата пещера в България Проходна приличащо на Божиите очи. Корените на дърветата отгоре пробиват през сводовете и правят мястото наистина магическо. Не случайно това място е използвано за ритуали и от индианци и от афроамериканци.
Според археолозите, пещерата а и региона се формират от вкаменяването на пясъчните наноси, които морето донася тук след края на последния ледников период в Северна Америка в последствие на отдръпването на ледниците и рязкото вдигане на морското равнище. Пещерата Амброзио е дом на прилепи, около 24 вида влечуги и 30 вида птици.
От голяма археологическа стойност са намерените скални рисунки в черно и червено представляващи концентрични кръгове. Творците им са първите обитатели на пещерата индианците Сибонеи, които са водели примитивен начин на живот. За тези рисунки има теория, че са били техния календар и са рисувани по време на ритуали. Все пак това са догадки и значението на рисунките си остава мистерия.
След индианците, пещерата е обитавана от пирати, корсари а по-късно и от избягали роби или както испанците ги наричали симарони. Афроамериканците също са рисували животни и отново използвали пещерата Амбросио за ритуални цели. Прочетете повече за ритуалите и сантерията в Куба.
Прочетете и за другата пещера Сатурно в близост до Варадеро, Куба. От 2024, Пещерата Амбросио и пещерата Сатурно са включени в нашите пътешествия от 2024/2025.
Прочетете и повече за най-голямата и известна пещера Беламар в Куба в близост до Матанзас.